دیابت چیست؟

 
 
 
 
 
 
>دیابت چیست؟
 
چرا به دیابت مبتلا شدم؟
>روشهای درمانی دیابت
>دیابت و تغذیه
>کنترل دیابت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چرا به دیابت مبتلا شدم؟

پانکراس به عنوان یک غده در بدن شما وجود دارد. دیابت بدین معناست که پانکراس شما توانایی تولید و ترشح کافی انسولین را ندارد. قند به عنوان یک سوخت در بدن شما مورد استفاده قرار میگیرد تا به شما انرژی و حس بهتر بدهد.

منظور از قند در بدن همان گلوکز است. گلوکز وارد سلولهای شما میشود و به شما انرژی می دهد.

انسولین مانند یک کلید است که درب های سلولهای شما را باز می کند و اجازه می دهد گلوکز وارد سلولهای شما شود. بنابراین انسولین، میزان سطح قند را در جریان خون شما پایین می آورد.

زمانیکه شما مبتلا به دیابت هستید، بدن شما نمی تواند به میزان کافی انسولین تولید کند. بنابراین گلوکز نمی تواند وارد سلولهای شما شود و در عوض گلوکز در خون شما انباشته شده و به انرژی تبدیل نمی شود.

وقتی که بدن شما گلوکز زیادی تولید میکند و در جریان خون شما انباشته میشود، بدن شما برای خلاصی از آن، از طریق ادرار شروع به دفع آن میکند و این باعث میشود شما بیش از حد معمول دفع ادرار داشته باشید. این امر موجب میشود که شما احساس تشتگی و خستگی داشته باشید و دچار کاهش وزن شوید.

در مواقعی که شما متوجه شدید به دیابت مبتلا هستید، می توانید با تزریق انسولین، انسولین مورد نیاز بدن خود را جایگزین کنید. این امر سبب میشود تا شما دوباره احساس خوبی داشته باشید زیرا به دلیل تزریق انسولین، میزان قند خون شما کاهش می یابد و اجازه وارد شدن گلوکز به سلولهای شما را میدهد.