خود پایشی ساختار یافته قند خون (SMBG)

خود پایشی ساختار یافته قند خون (SMBG)

 

کنترل دیابت و خودپایشی

 

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان است که تاکنون درمانی برای آن شناخته نشده و این به آن معناست که بیمار تا پایان عمر با این بیماری دست و پنجه نرم می کند و به همین جهت باید برنامه منظمی را برای مقابله با عوارض آن و مراقبت از سلامت اندام های خود ترتیب دهد. دیابت ویژگی خاص دیگری نیز دارد که آن را در میان سایر بیماری ها ممتاز کرده و آن مخرب بودن این بیماری است. دیابت را از آن جهت مخرب می نامند که در صورت عدم شناسایی و کنترل به موقع و صحیح، می تواند سلامت اندام های مختلف بیمار را تهدید کند.بیماری های قلبی و عروقی، کوری، نارسایی کلیه، قطع عضو و سکته مغزی را می توان از جمله مهم ترین عوارض بلند مدت عدم توجه به دیابت دانست.

این عوارض تکان دهنده است و طبیعتاً این عوارض وقتی ایجاد شد، درمان ناشی از آنها با هزینه ی بسیار گزاف و دشوار میباشد. بیمار می تواند با کنترل روزانه قند خون خود و بر اساس آموزش هایی که از قبل دریافت کرده است، از مبتلا شدن به عوارض سخت و پرهزینه دیابت رهایی یابد.

شاید بتوان کنترل دیابت بدون «اندازه گیری ساختارمند قند خون» را به رانندگی در کوهستان با چشمان بسته تشبیه کرد. اهمیت استفاده از گلوکومتر در پیشگیری از عوارض دیابت در تحقیقات متعددی به اثبات رسیده است. این تحقیقات نشان داده اند که در افراد دیابتی که قند خون شان را به طور مرتب اندازه می گیرند و از نتیجه این آزمایش ها برای تنظیم روش درمانی خود استفاده می کنند، عوارض دیابت به نحو قابل ملاحظه ای کمتر دیده می شود. دستگاه های اندازه گیری قند خون یا گلوکومتر این امکان را برای فرد فراهم می سازد که نسبت به میزان لحظه ای قند خون خود اطلاع پیدا کند و آن را با میزان کالری دریافتی و فعالیت انجام شده تنظیم کند و عکس العمل لازم را نسبت به آن اعمال کند.

لذا امروزه به رغم تمام پیشرفت هایی که در دنیای پزشکی صورت گرفته است ، توصیه به انجام مستمر «تست قند خون ساختاریافته» به عنوان یک جزء اساسی و جدایی ناپذیر برای درمان و کنترل دیابت میباشد .

برگرفته از مصاحبه های  انجام شده توسط  جناب آقایان دکترعلیرضا استقامتی، دکتر ابراهیم خمسه و دکتر مجتبی ملک.