کنترل دیابت

 
 
 
 
>دیابت چیست؟
>روشهای درمانی دیابت
>دیابت و تغذیه
>کنترل دیابت
 
چگونه دیابت خود را کنترل کنم؟
 
چگونگی انجام تست قند خون
 
هایپوگلایسمی
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

کنترل دیابت

منظور از کنترل دیابت این است که شما مطمئن شوید که میزان قند خونتان بسیار پایین و یا بسیار بالا نیست و شما احساس خوبی دارید.

کنترل نامناسب دیابت در طول چندین سال میتواند اثرات نامطلوبی بر روی رشد و سلامتی شما      داشته باشد.

به طور کلی نیازمند به آموزش و یادگیری هستید تا بتوانید میزان قند خون خود را در سطح نرمال برای برقراری تعادل میزان انسولین و وعده غذایی و فعالیت بدنی حفظ نمایید.

چگونه دیابت خود را کنترل کنم؟

 شما میتوانید از طریق چند راه دیابت خود را کنترل نمایید. یکی از روشها در کلینیک و یا آزمایشگاه هاست که میتوانید نظارت دقیق بر دیابت خود داشته باشید.

روش دیگر تست در منزل است. شما در منزل می توانید توسط دستگاههای تست قند خون، میزان قند خون خود را کنترل کنید و نظارت دقیق بر روی دیابت خود داشته باشید.

تستهای مکرر درطول روز ( 2 الی 4 بار در روز) می تواند به شما کمک کند که کنترل بهتری بر دیابت خود داشته باشید.

این بسیار مهم است که نتایج تستهای خود را در دفترچه کنترل تست قند خون خود یادداشت نمایید زیرا این امر میتواند به شما این آگاهی را بدهد که آیا شما به تغییر روش درمانی نیازمند هستید یا خیر.

چگونگی انجام تست قند خون

یکی از مهم ترین روش کنترل دیابت ، انجام تست قند خون است. این روش به طور دقیق به شما میگوید که چه میزان گلوکز (قند) در سطح خون شما موجود است. در مرحله اول شما به دستگاه تست قند خون و نوارهای تست قند خون نیازمندید. برای نمونه گیری شما به راحتی میتوانید قطره کوچکی از خون را از سر انگشتتان به وسیله قلم نمونه گیری اکیوچک تهیه نمایید.

نکاتی برای تست گیری صحیح

  • محلی را که می خواهید از آن خون بگیرید کاملا بشویید و خشک کنید.هرگونه رطوبت باقی مانده می تواند خون را رقیق کند و نتیجه آزمایش را نادرست نماید.
  • نوک انگشت را ماساژ دهید تا جریان خون را تحریک و جمع آوری خون آسانتر شود.
  • با استفاده از لانست،سوراخ ظریفی در نوک انگشت ماساژ داده شده ایجاد کنید.
  • بدون فشار خیلی زیاد، قطره کوچکی از خون را خارج نمایید.
  • قطره خون را روی نوار آزمایش قرار دهید.
  • نتیجه بعد از 5 ثانیه روی صفحه ظاهر خواهد شد.

پیشنهاد هایی برای انجام تست

به طور معمول بهترین زمان برای انجام تست قبل از وعده غذایی اصلی و قبل از خواب است زمانیکه شما بیمار هستید این امر میتواند بر روی میزان قند خون شما تاثیر داشته باشد. به همین دلیل برای تزریق انسولین و تنطیم دقیق میزان انسولین تزریقی نیازمند تست گیری بیشتری در طول روز هستید.